بسیار سفر باید تا پخته شود خامی ، صوفی نشود صافی تا درنکشد جامی

دیدنی های استانبول

یکی از جذاب‌ترین کشورهای دنیا برای سفر به‌خصوص برای ما ایرانی‌ها کشور ترکیه است. یکی از زیباترین شهرهای این کشور استانبول است. برای همین خیلی از مردم به دنبال شناختن جاهای دیدنی استانبول هستند.

استانبول

یکی از مکان‌های دیدنی ترکیه که گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند، شهر استانبول است. استانبول همان شهر تاریخی و کهن قسطنطنیه است که شهرت بسیاری در طول تاریخ داشته است و این خود به معنای قدمت کهن استانبول است. این شهر سومین کلان‌شهر بزرگ خاورمیانه و بزرگ‌ترین کلان‌شهر در قاره اروپاست.

این شهر شبه‌جزیره‌ای از طریق آب‌های دریای مرمره و دریای سیاه احاطه شده است و تنگه بسفر که جداکننده دو قاره اروپا و آسیا از یکدیگر است نیز در نزدیکی آن قرار گرفته است. شهرت این شهر به سال‌های 1770 میلادی، زمانی که سلطان مصطفی سوم عثمانی روی تمام سکه‌ها نام اسلامبول را ضرب کرد، بر سرزبان‌ها افتاد. امروزه استانبول مملو از جاذبه‌های تاریخی و توریستی بی‌نظیر است که آن را به یک مقصد گردشگری عالی تبدیل کرده‌اند.

جاهای دیدنی استانبول

شهر استانبول با ترکیب فرهنگ‌‌های مختلف، جاذبه‌های تاریخی بی نظیر و زیبایی‌های طبیعی، مقصد محبوب گردشگرانی از سراسر جهان است. در ادامه به معرفی برخی از جاهای دیدنی مهم در استانبول می پردازیم.

مسجد ایاصوفیه

یکی از مکان‌های دیدنی ترکیه و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی استانبول که در سراسر دنیا زبانزد است، مسجد ایاصوفیه است. این مسجد در منطقه سلطان احمد استانبول واقع شده است درحالی‌که در ابتدا به‌عنوان یک کلیسا ساخته شده بوده است. از سال 1360 میلادی، یعنی سال ساخت این مسجد تا سال 1453، این بنا دستخوش تغییرات زیادی شد. در سال 1453 سلطان عثمانی دستور تغییر کاربری این بنا را به مسجد داد و تا سال 1931 از آن به‌عنوان مسجد استفاده شد. آتاتورک در سال 1931 میلادی دستور داد که این بنای ارزشمند به دلیل معماری برجسته و فوق‌العاده و قدمت تاریخی بسیارش به موزه تبدیل شود.

کاخ توپکاپی

یکی از زیباترین جاذبه‌های تاریخی شهر استانبول کاخ توپکاپی است که از قرن پانزدهم میلادی همچنان پابرجاست و یکی از آثار ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو است. این کاخ دارای یک حرم‌سرا با چهار حیاط مجزا و بسیار زیبا است. در طی چهارصد سال امپراطوری عثمانی حدود سی پادشاه در این کاخ حکمرانی کرده‌اند. این کاخ بارها در طول تاریخ به سبک‌های مختلف معماری اسلامی، عثمانی و اروپایی بازسازی شده است.

خیابان استقلال استانبول

یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی استانبول که در تور استانبول حتما باید از آن دیدن کنید خیابان استقلال است. خیابان استانبول یکی از جاهای دیدنی استانبول نزدیک تکسیم است که در آن مراکز خرید استانبول، جاذبه‌های تاریخی شهر و کافه‌ها و رستوران‌های بسیاری وجود دارد.

این خیابان در محله بی اوغلوی شهر واقع شده و از یک سو به نزدیکی تنگه بسفر و از سوی دیگر به میدان تکسیم می‌رسد. یکی از جذابیت‌های این خیابان عبور مونوریل از میان آن است. از آنجایی که این خیابان در قسمت اروپایی شهر استانبول واقع شده، رفت‌وآمد بسیار و تکاپو و جنب‌وجوش فراوان آن هر گردشگری را به وجد می‌آورد.

ثبت دیدگاه
نظرات کاربران
'column' argument cannot be null. (Parameter 'column')